1990

From Luchawiki
Jump to: navigation, search

Born

April 12:Hija de Karonte
July 6:Puma King
July 14:Dios Egipcio
August 3:Aeroboy
September 19:Titanio
October 15:Palacio Negro
October 22:Next Xenesis
October 31:Wolly Wonker
November 17:Platino (Mexicali)
December 13:Kore

Debut

January 6:Bestia del Futuro
January 8:Demon Star
January 12:Alda Moreno
January 17:Onita Jr.
February 1:Debbie Malenko
February 22:Masao Orihara
February 25:Miss Janeth
March 1:Great Sasuke
March 5:Centella
April 30:Coco Verde
May 28:Euforia
June 8:Tinieblas Jr.
August 1:Diluvio Negro II
August 5:Super Caló
September 1:Polaris
September 1:Último Guerrero
September 11:Pequeño Violencia
October 1:Charly Manson
October 2:Black Magic
October 2:Corazón de León
November 2:Comando Delta
November 11:Mr. Niebla
November 23:Oro
November 25:Octagoncito (Original)
December 1:Black Abyss
December 12:Potro Jr.

Died

April 18:Gori Guerrero
November 24:Guerrero Samurai
December 31:Daniel Aldana

Awards

David Awards

Luchador: Atlantis
nominated Perro Aguayo, Lizmark, Rayo de Jalisco Jr., El Hijo del Santo
Tecnico: Atlantis
nominated Yoshihiro Asai, Dos Caras, El Dandy, Villano III
Rudo: Pirata Morgan
nominated Canek, Brazo de Oro, Cien Caras, Emilio Charles Jr.
Biggest Draw: Hijo del Santo
nominated: Perro Aguayo, Lizmark, Tinieblas, Mil Mascaras
Idol: Atlantis
nominated: Kung Fu, Lizmark, Hijo del Santo, Perro Aguayo
Revelation (men): Octagon
nominated: Yoshihiro Asai, Canelo Casas, Tinieblas Jr., Astro de Oro
Novato: Misterioso
nominated: Tinieblas Jr., All Star, Justiciero
International: Konnan
nominated: Lola Gonzalez, Perro Aguayo, Mil Mascaras, Hijo del Santo
Foreigner: Yoshihiro Asai
nominated: Fabuloso Blondie, Astro de Oro, Gran Hamada, Salomon Grundy
Personality: Mil Mascaras
nominated: Angel Azteca, Tinieblas, Mascara Sagrada
Luchadora: Lola Gonzalez
nominatedMaria del Angel, Zuleyma, La Sirenita, Pantera Surena)
Tecnica Luchadora: Lola Gonzalez
nominated Selene, Zuleyma, Irma Aguilar, Irma Gonzalez)
Ruda Luchadora: Maria del Angel
nominated Martha Villalobos, Tania, Rossy Moreno, La Diabolica)
Revelation (women): Xochitl Hamada
nominated: Neftali, Miss Janeth, Wendy, Lady Apache
Pair: Masakre & MS-1
nominated Pierroth & Bestia Salvaje, Blue Panther & Negro Casas, Tony Arce & Vulcano, Ruben Garcia, Black Shadow Jr.
Trio: Los Villanos (I, IV, V)
nominated Los Brazos (Brazo de Oro, Brazo de Plata, El Brazo), Arqueros del Espacio, Hermanos Dinamitas, Los Mercenarios Americanos
Championship Match: Dos Caras vs Scorpio, October 19
nominated: Negro Casas vs Yoshihiro Asai, Atlantis vs El Dandy, Fishman vs Gran Hamada, Ruben Garcia vs Hijo del Santo
Mask Match: Cien Caras vs Rayo de Jalisco Jr., September 21
nominated: Hijo del Santo vs Black Shadow Jr. vs Huracan Ramirez, no others
Promotion & Promoter: Paco Alonso
nominated: Carlos Elizondo, Benjamin Mora, Carlos Maynes, Raul Reyes
Promoter (Provinces): Carlos Elizondo
nominated: Reginaldo Cuxtle, Ramon Ue, Benjamin Mora, Carlos Maynes
Referee: Gran Davis
nominated: Roberto Rangel, Jaiver "el Gato" Meina, El Fresero, Tigre Hispano